راهنمای ویندوز لایو رایتر

آوریل 15, 2008

با سلام خدمت دوستان عزیز و همراهان محترم بنده که توی این مدت با نظرات زیبا و راهنماییهای گرانبهاشون بنده رو تا این زمان یاری کردند و یا از این پس به جمع خوانندگان وبلاگ خواهند پیوست.

اول از همه جا داره از همه دوستان بابت این همه تاخیر در نوشتن و عدم بروزرسانی وبلاگ عذرخواهی کنم. امروز وقتی به داشبورد وردپرس وارد شدم، با نوشته هفته سوم وردپرس که جزو لینکهای ورودی به وبلاگ بود مواجه شده و قصد بروزرسانی وبلاگ را غیرقابل انکار یافتم. لذا این پست امروز را برای شما دوستان عزیز آماده نمودم. (بابت طولانی شدن مقدمه عذرخواهی میکنم).
————————————–

مقدمۀ بلند و بالایی آماده کرده بودم اما چون اصل وبلاگ را بنابر ساده نویسی و آموزش قرار داده ام، از ذکر آن خودداری و فقط به گفتن این چند کلمه بسنده میکنم:

چنانچه از خطرات نوشتن مطالب بصورت آنلاین، مانند گرانی اتصالهای دایل آپ، امکان بروز خطا در مرورگر و یا قطعی ارتباط و از بین رفتن نوشته خود در هنگام ارسال، در هراسید، توصیه میکنم حتماً آموزش زیر رو بخونید.

ویندوز لایو رایتر چیست؟

ویندوز لایور رایتر برنامه مجانی مدیریت نوشته های وبلاگ که بصورت مجانی توسط شرکت مایکروسافت در اختیار وبلاگنویسان عزیز قرار گرفته است. این برنامه با شبیه سازی قالب وبلاگ شما در محیط کامپیوتر، شما را از اتصال به اینترنت برای نوشتن مطالب بی نیاز میکند و در عین حال شما میتوانید متون خودرا بهمان صورتی که میخواهید بازدیدکننده وبلاگ ببیند، آماده و ویرایش نمایید.

اکنون آموزش نصب برنامه:

پس از دریافت برنامه نصاب از آدرس writer.live.com، و اجرای فایل، برنامه windows live writer را انتخاب و گزینه install را جهت دریافت برنامه کلیک نمایید. پس از دریافت، برنامه بصورت خودکار نصب شده و پیغامی مبنی بر اتمام عملیات نصب پیش روی شما ظاهر خواهد شد. حالا با جرای برنامه از مسیر Start -> All Programs -> Windows Live -> Windows Live Writer برنامه را اجرا کرده و جهت پیکربندی برنامه مراحل زیر را پیگیری کنید:

پس از اجرای برنامه، در صفحه ابتدایی از شما در باره اینکه آیا وبلاگ دارید یا خیر؟ سوال خواهد شد! در اینجا ما فرض را بر این میگیریم که شما عضو یکی از سرویسهای خدمات وبلاگنویسی (بعنوان مثال WordPress.com) هستید. گزینه Already have a weblog را انتخاب کرده و دکمه Next را کلیک کنید.

انتخاب نوع وبلاگ

در صفحه جدید، از شما درباره نوع وبلاگ سوال خواهد شد،گزینه اول برای آندسته از کاربران است که از خدمات سرویس وبلاگ نویسی Windows Live Space استفاده میکنند.
گزینه دوم برای کاربران سرویس وبلاگ دهی SharePoint در نظر گرفته شده است.
گزینه سوم، جهت کاربرانی است که از سرویسهای وبلاگنویسی دیگری بجز دو مورد بالا استفاده میکنند. که گزینه مورد نظر ما در این نوشته، گزینه سوم و سرویس وبلاگنویسی WordPress.com میباشد. لذا گزینه سوم را انتخاب کرده و دکمه Next را میفشاریم.

وارد کردن اطلاعات کاربری وبلاگ در نرم افزار

در صفحه ای که پیش رویتان است، باید مشخصات وبلاگ خود را وارد کنید.

در قسمت Weblog Homepage URL، آدرس وبلاگ خود را وارد کنید، و در قسمتهای Username و Password نیز بترتیب نام کاربری و کلمه عبوری که با آن به سیستم کاربری مدیریت وبلاگ خود وارد میشوید را وارد نموده و دکمه Next را بفشارید. «پس از وارد کردن آدرس وبلاگ، بصورت خودکار سیستمی که شما خدمات خودرا از آن دریافت میکنید، توسط نرم افزار شناسایی شده و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبوری که به برنامه ارایه کرده اید، عمل ورود، انجام خواهد گرفت.

دریافت اطلاعات از سرور

برنامه شروع به دریافت اطلاعات وبلاگ شما از سرور سرویس دهنده خواهد نمود. این اطلاعات شامل وبلاگهایی که نام کاربری وارد شده عضوشان میباشد، قالب وبلاگ، امکانات ارایه شده توسط میزبان، محل آپلود فایلها و تصاویر، نوع سرویس وبلاگینگ و مواردی از این قبیل میباشند.

در طول دریافت این اطلاعات صبور بوده و تا حد امکان از استفاده های دیگر اینترنت خودداری کنید تا برنامه هرچه سریعتر اطلاعات مورد نیاز را دریافت کند. (این مرحله بسته به سرعت اتصال اینترنت شما ممکن است از حدود 10 ثانیه تا 2 دقیقه طول بکشد). شکیبا باشید.

اتمام پیکربندی وبلاگ

پس از دریافت اطلاعات از سرور، برنامه وارد صفحه جدیدی که حاوی اطلاعاتی از قبیل: نام وبلاگ، نام سرویس دهنده، نام کاربری شما، صفحه اصلی وبلاگ و محل آپلود تصاویر و همچنین دکمه ای جهت ویرایش تنظیمات میباشد.

شما میتوانید نام وبلاگ را بدلخواه خود تغییر دهید.(این تغییر فقط در محیط برنامه اعمال خواهد شد و نام اصلی وبلاگ تا هنگامی که از کنترل پنل مدیریت که سرویس دهنده در اختیارتان قرار داده، تغییر ندهید همانند سابق باقی خواهد ماند).

گزینه ایجاد تغییرات در تنظیمات ویندوز لایو رایتر

با فشردن دکمه Edit Settings… وارد صفحه ای شامل تنظیمات محا آپلود تصاویر، تنظیمات ویرایشگر و پردازشگر و همچنین تنظیماتی پیشرفته مانند تنظیمات اسکریپتها (کدهای برنامه نویسی) میباشد. ایجاد تغییرات در این صفحه، در اغلب موارد توصیه نمیشود و تنظیمات پیشفرض به بهترین نحو ممکن ارایه شده اند. لذا توصیه میکنم چنانچه وارد این صفحه شده اید، بدون هیچگونه تغییری، بر روی دکمه Cancel کلیک نموده و خارج شوید.

اکنون وارد صفحه پیشین شده و دکمه Finish را بفشارید.

میط وبلاگ در ویندوز لایو رایتر

خوب تنظیمات برنامه به پایان رسید، حالا شما با محیطی همانند محیط وبلاگ خود مواجه خواهید شد. (قالبی که بازدید گنندگان خواهند دید).

براحتی متون خود را در محیط ساده و حرفه ای برنامه نوشته و بدون هیچگونه تردید از درست دیده شدن مطلب و تصاویر توسط بازدید کننده، بصورت آفلاین نوشته و پس از اتصال به اینترنت، به وبلاگ خود ارسال کنید.

عنوان نوشته خود را در قسمت Enter Post Title Here وارد کرده و متن نوشته را در قسمت زیر عنوان بنویسید. اکنون براحتی متن خود را ویرایش کرده و پس از آماده شدن، با استفاده از گزینه Publish دکمه ارسال مطلب ویندوز لایو رایترموجود در نوارابزار بالای نرم افزار،  به محیط وبلاگ ارسال نمایید.

بیاد داشته باشید که امکاناتی همچون ذخیره بصورت پیش نویس بر روی کامپیوتر شخصی و بصورت آفلاین بشما کمک بسیار زیادی در نوشتن متن خود طی زمان مختلف خواهد نمود. (قسمتی از متن را اکنون نوشته و قسمتی دیگر را وقتی دیگر و پس از اتمام متن و آماده شدن نوشته به وبلاگ ارسال نمایید بدون اینکه در این مدت نیازی به اتصال به اینترنت باشد).

مزایای استفاده از این نرم افزار:

1- صرفه جویی در هزینه های اتصال و استفاده از اینترنت
2- عدم وجود خطر قطعی ارتباط اینترنت و از بین رفتن زحمات شما
3- عدم وجود خطر خطاها و بسته شدن مرورگر و از بین رفتن متن آماده شما
4- ایجاد مطالب در محیطی کاملاً مشابه آنچه که در نهایت بازدیدکننده خواهد دید
5- امکاناتی بسیار حرفه ای در محیطی بسیار ساده که دست شما را در نوشتن متن بازتر خواهد گذاشت.

نکته: در حین نوشتن مطلب پس از هر چند لحظه حتماً گزینه Save Draft را بفشارید (از کلیدهای ترکیبی Ctrl+S نیز میتوانید استفاده کنید).

نکته: با استفاده از نوار پایین نرم افزار، میتوانید نوشته های خود را دسته بندی کرده و تاریخ ارسال را تعیین نمایید.
Windows-Live-Writer-Date-and-Category

Advertisements

12 Responses to “راهنمای ویندوز لایو رایتر”

 1. jarchy Says:

  سلام
  اول از همه از این که نظر دادی ممنون وبعد هم ب خاطر مطلب جالب و مفیدت از شما تشکر میکنم.
  در پناه خدا.


 2. ما بسیار سعی کردیم از این جناب ویندوز لایو لایتر استفاده کنیم
  تا کنون که با ما راه نیامده اند !


 3. ممنون بخاطر این آموزش کاربردی. خسته نباشید

 4. مرجان Says:

  سلام منصور خان
  مرسی که بهم سر زدی 🙂

  چه برنامه جالبی ! سر فرصت دانلودش میکنم

  قربونت


 5. سلام
  راهنمای خوبی بود، من هم یک روزی یک راهنما واسه لایو رایتر نوشتم که ترک بک فرستادم بهتون. درباره‌ی موضوع انتخابات هم، باید بگم،‌تخلفات توسط اتحاد فراگیر برای من عادی بود،‌نه توسط لاریجانی !!!

 6. mehrankarzari Says:

  سلام و ممنون از راهنماییتون
  چی بگم که الان یه ماهی هست یکی تو سرم خودم می زنم و دو تا تو سر این کنترل پنل هاست که بیچارم کرد تمامی Template ها رو تست کردم تا رسیدم به اینجا

 7. MODIR Says:

  مطلب جالبی بود . از وقتی وبلاگم رو عوض کردم دیگه ازش استفاده نکردم باید برم ورژن جدیدشو بگیرم . و اینکه شما لطف کردید و وبلاگ قبلی من رو لینک کردید . (مدیر نقطه وردپرس ). ممنون می شم لینکم رو تغییر بدید .
  امیدوارم زود به زود آپ کنید .

 8. vbpress Says:

  سلام اگه ممکنه لینک دانلودش رو هم بزار !!!!

  ممنون

  مجدی مهرتاش

 9. varna baloch Says:

  با سلام
  از آنجايي كه جنابعالي يكي از وبلاگ نويسان مطرح بلوچ ميباشيد و توانايي و تجربه هاي كاري شما در ضمينه وبلاگ نويسي مورد لزوم ديگر دوستاني ميباشد كه در اين راه در حال قدم گذاشتن ميباشند و همچنين با توجه به شرايط كنوني بلوچستان و لازمه ايجاد اتحاد ميان تمامي گروهاي فعال بلوچ براي رسيدن به هدف عمده يعني توسعه همه جانبه بلوچستان و همچنين نشر اخبار جديد و ايجاد رابطه همفكري ومشورت و ايجاد روندهاي صحيح در وبلاگ نويسي و مديريت يك وبلاگ در فضاي مجازي اينترنت از جنابعالي به صورت رسمي دعوت ميشود تا در مجمع وبلاگ نويسان بلوچ عضو شويد.
  اين مجمع تلاشي است براي ايجاد وحدت در موضوع بلوچستان بدون حذف نظريه و با در نظر گرفتن آرا و افكار شما.
  در اين مجمع به جنابعالي يك فضاي كاري اختصاص داده ميشود تا ضمن نوشتن مطالب دلخواه خود از مشورت ديگر دوستان نيز بهره مند شويد.
  هدف ما داشتن بلوچستاني آباد است.
  با تقديم صميمانه ترين درودها
  آرزومند موفقيتهايتان
  ورنا بلوچ خدمت گذار مردم بلوچ

  براي اطلاع بيشتر با ايميل Ngaran.ngo@gmail.com


 10. از شما دعوت ميکنم که از پايگاه های ايرانتونين ديدن کنيد

  ايرانتونين در ضمينه کانادا و ايرانيان مقيم اين کشور فعالييت ميکند

  خوشحال ميشام اگه ما رو از نظرات گهر بار خودتون بهرمند کنيد
  همينطور باعث افتخار خواهد بود اگه با نام خودتان در انجمن عضو شويد تا همه از اطلاعات شما بهرمند شويم

  پايگاه ايرانتونين
  http://www.irantonian.com
  انجمن ايرانتونين
  http://www.irantonian.net

  در پايان اگر دوست داشتيد خوشحال ميشيم به ايرانتونين پيوند بدين
  صميمانه منتظر شنيدن نظرات شما هستيم

  با تشکر


 11. Happy thoughts…I bet that’s what she would have wanted you to remember. Click http://www.l33turl.com/worker091730


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: